Postopek oživljanja

Ko pristopimo k negibni osebi, najprej poskrbimo za svojo varnost (elektr. napetost, kislina, ogenj, voda ...), nato ocenimo zavest. To naredimo tako, da osebo nežno potresemo. Če se oseba ne odziva, kličemo »NA POMOČ!!« Na telefonski številki 112 povemo, kaj se je zgodilo, natančno mesto dogodka (naslov, nadstropje), kakšno je stanje življenjskih funkcij (zavest, dihanje, pulz). Če osebo poznamo, povemo njeno ime in priimek, telefonsko številko, na kateri smo dosegljivi, in kdo smo.

Osebo položimo na tla in ji sprostimo dihaino pot. Položimo dlan na čelo ob rob lasišča in s pritiskom nežno zvrnemo glavo nazaj. S konicama dveh prstov dvignemo spodnjo čeljust s pritiskom na kost pod vrhom brade (če ne sumimo, da je poškodovana vratna hrbtenica - padec iz višine, udarec s predmetom ...) in pogledamo v usta (tujek - hrana, predmet ...). Ob odprti dihalni poti ocenimo dihanje (glej, poslušaj, čuti). To naj traja največ 10 sekund.

Ali bolnik diha normalno?

• glej dvigovanje prsnega koša
  • poslušaj dihanje ob ustih
  • čuti dihanje na svojem licu

Zdravstveni delavci istočasno tipamo pulz (10 sekund), laiki pa po  novih smernicah ne tipajo pulza. Če oseba ne kaže znakov življenja, začnemo z masažo srca. 30 kompresij oziroma stisov (na sredini) prsnega koša oziroma prsnice, sledita 2 vpiha (na usta damo čisti robec ali gazo), in to ponavljamo do prihoda reševalne ekipe.

Kaj naredi reševalna ekipa in katere pripomočke uporablja? S pripomočki (defibrilator, tubus, dihalni balon, zdravila ...)

Ob vsaki nesreči je klic na številko 112 prav gotovo prvi korak laika pri nudenju prve pomoči. Žal je tako, da večina ljudi ni prepričanih v svoje znanje in sposobnosti, ko bi morali nudit prvo pomoč prijatelju, sosedu, svojecu, torej vsem, ki to dejansko potrebujejo.

Srčni zastoj je vodilni vzrok smrti v svetu, zato je eden pomembnih postopkov pri oživljanju zunanja masaža srca, ki ima nalogo ohranjanja minimalnega pretoka krvi in oskrbe s kisikom skozi življenjsko pomembne organe, predvsem možgane.

Življenje je kratko,
pridobivanje izkušenj dolgotrajno,